Informacje o projekcie

Celem niniejszego projektu była dokumentacja i opracowanie dzieł Lwowskiej Szkoły Architektonicznej w celu ich szerszego udostępnienia. Ma ona ogromne znaczenie wobec zagrożenia zniszczeniem wielu budowli z XIX i XX wieku na terenie Ukrainy, jaki coraz bardziej utrudnionego dostępu do źródeł w archiwach ukraińskich. Istotnym celem projektu było też ukazanie dorobku architektonicznego Lwowskiej Szkoły Architektonicznej i dokumentacja zjawisk, które doprowadziły do ukształtowania się i ugruntowania miejscowego środowiska architektonicznego. Analiza architektury lwowskiej ma duże znaczenie dla poznania i zrozumienia dorobku innych polskich środowisk artystycznych i architektonicznych, a szczególnie tych najbardziej dynamicznie rozwijających się w 2 połowie XIX wieku i po 1918 roku. Wpływy środowiska lwowskiego i Lwowskiej Szkoły Architektonicznej szybko rosły i objęły właściwie wszystkie obszary peryferyjne, gdzie działali wykształceni i ukształtowani we Lwowie architekci. Temat badań był bardzo szeroki – obejmował ogromny obszar, jak i budowle powstałe w ciągu ostatnich dwóch stuleci.

Na początku realizacji projektu badawczego wykonano poszukiwania bibliograficzne i biblioteczne w celu zapoznania się z pracami dotyczącymi Lwowskiej Szkoły Architektonicznej wraz z reprodukcją wybranych prac. Zebrano bibliografię prac polskich i ukraińskich na ten temat, która była niezbędna do dalszej realizacji projektu.

Pierwszy etap badań dotyczył rozpoznania budowli z 1 połowy XIX wieku. Wykonano kwerendy archiwalne w poszukiwaniu materiałów archiwalnych dotyczących Lwowskiej Szkoły Architektonicznej z 1 połowy XIX wieku w archiwach lwowskich wraz z wyborem przydatnych źródeł i wpisaniem części odnalezionych materiałów źródłowych na nośnik elektroniczny. Wykonano reprodukcję pozyskanych źródeł. Kolejnym etapem tego zadania było opracowanie materiałów archiwalnych z 1 połowy XIX wieku znajdujących się w archiwach lwowskich. Opracowano pozyskane materiały i wykonano ich reprodukcje oraz przerysy.

Kolejny etap badań dotyczył rozpoznania budowli z 2 połowy XIX wieku. Wykonano kwerendy archiwalne w poszukiwaniu materiałów archiwalnych dotyczących Lwowskiej Szkoły Architektonicznej z 2 połowy XIX wieku w archiwach lwowskich wraz z wyborem przydatnych źródeł i wpisaniem części odnalezionych materiałów źródłowych na nośnik elektroniczny. Opracowano pozyskane materiały i wykonano ich reprodukcje oraz przerysy.

Następny etap badań dotyczył rozpoznania budowli z 1 połowy XX wieku. Wykonano kwerendy archiwalne w poszukiwaniu materiałów archiwalnych dotyczących Lwowskiej Szkoły Architektonicznej z 1 połowy XX wieku w archiwach lwowskich wraz z wyborem przydatnych źródeł i wpisaniem części odnalezionych materiałów źródłowych na nośnik elektroniczny. Opracowano pozyskane materiały i wykonano ich reprodukcje oraz przerysy.

Wykonano też kwerendę w poszukiwaniu materiałów archiwalnych Lwowskiej Szkoły Architektonicznej w archiwach Iwanofrankowska, Tarnopola i innych ośrodków Zachodniej Ukrainy, a także w archiwach Centralnej Ukrainy i Kijowa. Kwerenda przeprowadzona w archiwach Kijowa dała wynik negatywny. Wykonano opracowanie i reprodukcje pozyskanych źródeł.

Wykonano kwerendę w poszukiwaniu materiałów archiwalnych dotyczących Lwowskiej Szkoły Architektonicznej w wybranych archiwach Polski południowo-wschodniej i na pozostałych terenach Polski wraz z wyborem przydatnych źródeł i wpisaniem części odnalezionych materiałów źródłowych na nośnik elektroniczny. Opracowano pozyskane materiały i wykonano ich reprodukcje oraz przerysy.

Przeprowadzono też studia i analizy porównawcze dotyczące lwowskiej szkoły architektonicznej.

Kwerenda archiwalna objęła 8 archiwów i instytucji za granicą oraz 6 archiwów i instytucji w Polsce. Badania terenowe objęły około 65 miejscowości na terenie Ukrainy, 30 miejscowości na terenie południowej i zachodniej Białorusi. Wykonano około 9 tyś. fotografii budynków z XIX i XX wieku należących do Lwowskiej Szkoły Architektonicznej. Wykonane kwerendy archiwalne i fotografie zostały wykorzystane w 22 opublikowanych pracach jak i 22 wygłoszonych referatach oraz będą dalej wykorzystywane w kolejnych opracowaniach dotyczących Lwowskiej Szkoły Architektonicznej.

Największym osiągnięciem naukowym projektu jest złożona do druku blisko 400 stronicowa monografia prezentująca architekturę Lwowskiej Szkoły Architektonicznej okresu dwudziestolecia międzywojennego, a także 21 innych publikacji oraz 22 wygłoszone referaty na konferencjach międzynarodowych i krajowych.

Analizowane projekty i zrealizowane budowle Lwowskiej Szkoły Architektonicznej odegrały ogromną rolę w kształtowaniu krajobrazu architektonicznego w Europie Środkowej. Była to architektura powstająca równocześnie z dziełami architektów wychowanych w innych ośrodkach (Warszawa, uczelnie niemieckie).

Badania, które obejmował projekt były bardzo szerokie. Obejmowały ogromny obszar, jak i dzieła powstające w ciągu dwóch stuleci. Ich kolejnym etapem powinien być kolejny duży projekt badawczy obejmujący opracowanie katalogu zabytków architektury na obszarze zachodniej Ukrainy.